Author Šela Marathon 2015

Lukáš Sládeček 2 roky, 4 měsíce

0 komentáře

Květnová sobota (2.5.) za chladnějšího rána opět v Lipníku nad Bečvou přivítala stovky závodníků na startu Author Šela Marathonu. Hlavním závodem byla 93 km trasa s převýšením 2160 m. Druhou variantou byla trasa o délce 49 km s převýšením 1299 m a nově i 26 km trasa určená vyhradně pro mladší jezdce s převýšením 676 m. Za tým CK PeMaP Přerov jsme se zúčastnili druhé trasy (49 km) v obsazení Petr Oravec a Lukáš Sládeček.

Letos nás čekala změna, kdy organizátoři přesunuli trať jen na stranu břehu řeky Bečvy v okolí hradu Helfštýn. Osobně jsem byl zvědavý co tato změna dokáže nabídnout. Kolem 11:30 jsme na startu Lipenského náměstí odpočítávali poslední vteřiny do startu. Provedena poslední rychlá kontrola závodních strojů a v následující chvíli byl závod odstartován. Při výjezdu z města se všichni snažili zařadit na co možná nejlepší pozici než dojde k nájezdu do terénu. Jaké bylo milé překvapení, když po břehu řeky Bečvy závodníci dorazili pod Helfštýn do obce Týn nad Bečvou, kde pořadatelé namotali pěkných pár kliček v místních úzkých uličkách, než nás dále čekal výšlap na hrad Helfštýn. Zde také došlo k prvnímu dělení  balíku do jednotlivých skupinek.

Pak už to šlo všechno z kopce - nebo spíš bych měl říci do kopce :) Najelo se do trailů v blízkosti hradu a nyní už hodně záleželo na vašich dovednostech v technice. I přes to, že v týdnu párkrát zapršelo, byly podmínky na trati vyvážené. Úseky plné mokrých kořenů, bláta, vody, ale i míst kde se od kol prášilo. Mohu říci, že terén měl vhodné závodní podmínky. Než jsme se z lesů konečně dostali do oblasti Rybáře a naskytla se  první možnost si trochu odpočinout od techniky, byla na nás již znát únava - trať si vybrala svou daň. Ale bylo třeba rychle zdolat několika kilometrový úsek po cyklostezce, který se jel v opravdu rychlém tempu a zároveň nasbírat síly na závěrečný výšlap k hradu, který přišel vzápětí.

Petr se do závěrečného stoupání pustil na 11. pozici, kterou si udržel až do cíle. Zřejmě pošetřil lépe než já a měl ještě dost energie na závěrečné parádičky :) Byl k tomu důvod - vybojoval krásné 3. místo ve své kategorii. Mě se povedlo zdolat stoupání na 136. pozici s posledními zbytky sil a umístit se tak na 72. pozici v kategorii.

Na závěr musím říci jak nás změna krátké trati mile překvapila. Byla plná trailů a techniky. Tentokrát i o něco náročnější než trasy z předchozích ročníků a plně využila všech možností místního terénu. Nemohu opomenout vyzdvihnout - a velmi rád - jak skvělou práci organizátoři letos odvedli. Mockrát díky za úžasný závod a za již naprosto vyladěný servis po závodě v podobě občerstvení a zvoleného zázemí, ale samozřejmě i zabezpečení trati. Děkujeme za krásný závod a všem za podporu.